Morf | 8 Września 2015 g. 22:35
Skandaliczna decyzja urzędników miejskich o odrzuceniu przed poddaniem głosowaniu wniosku o powstanie Multimedialnego Muzeum Jagiellonii odbiła się szerokim echem, również wśród radnych naszego miasta. Przedstawiciel nas,Kibiców wśród radnych Paweł Myszkowski ustalił następujące fakty, które miały miejsce. Prosimy o zapoznanie się z nimi.
Temat Muzeum Jagiellonii pojawił się co prawda na Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego (uzyskana przez mnie informacja od jednego z jej członków nie była ścisła), ale nie został poddany pod głosowanie, co można sprawdzić w protokole. Posiedzenie Komisji miało miejsce 20 sierpnia 2015 r., a protokół dostępny jest na stronie www.bialystok.pl (bezpośredni adres).
Jak widać protokół jest bardzi skrótowy i nie zawiera nawet wypowiedzi osób obecnych tego dnia na posiedzeniu. Trzeba się wczytać, aby znaleźć na str. 2 numer 49 (ten numer na liście ma Muzeum Jagiellonii) w punkcie "... zostały ocenione negatywnie". A skoro nie było w tej sprawie głosowania, to znaczy, że takie było stanowisko Urzędu Miasta (odpowiedniego departamentu/biura) przedstawione na Komisji.
Niestety, z protokołu nie sposób się dowiedzieć, jak to stanowisko dokładnie brzmiało, ponieważ nie zostało w nim ujęte. Podobnie jak wiele innych wypowiedzi członków Komisji (zaledwie kilka jest opisanych bądź zacytowanych, w tym wypowiedzi przewodniczącego Komisji).
Próbowałem dotrzeć do nagrań audio z posiedzenia Komisji (zakładałem, że tak jak posiedzenia Komisji Rady Miasta są nagrywane w celu sporządzenia/weryfikacji protokołu), ale w Urzędzie Miasta powiedziano mi, że jest tylko nagranie video, ale bez dźwięku! Nie archiwizowano dźwięku, ponieważ - jak mi powiedziano w Urzędzie Miasta - protokołowano na bieżąco, Szkoda tylko, że protokół na niewiele się w tym przypadku przyda.
Tak więc pozostaje nam tylko opis z karty projektu, który jest enigmatyczny i w zasadzie niewiele wyjaśnia. A szczególnie nie wyjaśnia braku woli urzędników do współpracy z wnioskodawcą w zakresie ewentualnych korekt czy poprawek. Biorąc pod uwagę, że nie ma żadnego trybu odwołania od werdyktu komisji/urzędu - w tym roku o Muzeum Jagiellonii w Budżecie Obywatelskim możemy zapomnieć.