Chciwy, zachłanny, czy biedny?
Morf  |  6 Sierpnia 2025  g. 14:12  |  Aktualizacja: 10 Sierpnia 2025  g. 22:49
Jest taki film “Chłopaki nie płaczą” dość już leciwy, ale nadzwyczaj wiele scen z tego klasyka kina to odzwierciedlenie naszej rzeczywistości. Na potrzeby niniejszego artykułu można chociażby przytoczyć pewna scenę i wszystkim znane pytanie: “Czy mieszka tu jakiś cwaniak?”.



Zapytacie o to, jaki to ma związek z Jagiellonią? Otóż, według popełniającego niniejszy artykuł ma. Jagiellonia przeżywa okres prosperity. Zdobycie mistrzostwa Polski, potem udana przygoda w europejskich pucharach zwieńczona brązowym medalem Ekstraklasy, pozwoliły zabłysnąć Jagiellonii na arenie krajowej, jak też międzynarodowej. Trybuny stadionu wypełniają się po brzegi, a głośny doping i wspaniała atmosfera meczowa idą w świat. Miód na uszy nas - kibiców. 

Oczywiste jest zatem to, że nasz klub próbuje obecną sytuację spieniężyć. Czy to się komuś podoba czy też nie, ma do tego pełne prawo.

Po ubiegłorocznej sporej podwyżce, ceny biletów znów poszły w górę. Szczególnie tyczy się to “nowych” kibiców, którzy napływają wraz z falą sukcesów muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Ponownie jest to sytuacja zrozumiała dla mnie. Realia biznesu. Chcesz oglądać dobrą piłkę, chcesz przeżywać emocje, to musisz za to zapłacić stosunkowo więcej.

Jest w tym jednak delikatna granica, po przekroczeniu której może się okazać, że kibic szczególnie ten sezonowy, zacznie się odwracać od klubu. Najgorsze jednak co może się wydarzyć, to to że zacznie się też wycofywać grono najwierniejszych kibiców. Gdzie zatem jest granica? Gdzie ona przebiega?

Przebiega w prostej rzeczy. Prostym przekazie i uczciwości. 

Czy klub ma prawo wprowadzić w sklepie opłatę manipulacyjną? Koszt niewielki bo 5 złotych od jednej transakcji. Ma. 

Czy klub ma prawo wprowadzić dodatkową odpłatność za parking? Koszt za jeden mecz to raptem 15 złotych (przy komplecie w przeliczeniu na jednego pasażera tylko 3 złote) Oczywiście. 

Czy klub ma prawo stosować korporacyjne kruczki cenowe? Takie znane i irytujące z zachowania chociażby polityki firm telekomunikacyjnych? Jak najbardziej.

Złośliwie mogę podpowiedzieć jeszcze kilka pomysłów, za które można doliczyć piątaka:

  • opłata za czyste krzesełko (ktoś w końcu musi je sprzątać);
  • opłata za siku 5 złotych i kupę 10 złotych (można posadzić babcie klozetowe lub automaty jak przy niemieckich autostradach)
  • opłata 200!!! złotych za to, że dziecko może wyprowadzać piłkarza na murawę
  • opłata za … ( wymieniajcie w komentarzach co zostanie dodatkowo objęte opłatami :) )

Temat najświeższy po którym aż opadły ręce. W social mediach pojawiła się informacja o tym, że można zgłaszać dzieci  do eskorty piłkarzy wychodzących na płytę boiska przed meczem. Fajnie. Tylko jest jedno “ale”. Rodzice takiego dziecka muszą zapłacić 200 złotych za każde takie wydarzenie. Przecież to jest idealne miejsce aby uhonorować wysiłki młodzieży i dzieci, jako nagroda. A tu? Kasowanie jak za popcorn, potem zapominamy i  kolejny mecz. Myślicie ile meczów tak obsadzić? I potem co? Szukanie po szkołach dzieci? Domy dziecka i mdłe tłumaczenia? A co potem? 

Dobry szef ma świadomość swojej siły i jest silny dla silnych i wyrozumiały dla słabych. Tu? Siła dla silnych? Brak. Dla słabych? Oczywiście, pełny pokaz siły. Skasowanie ulg dla młodych kibiców i kibiców seniorów. Tak po prostu. Już raz mieliśmy dziurę pokoleniową. Dzisiaj jest moda na Jagiellonię, ale nie musi trwać wiecznie. Wtedy, ponownie, ktoś będzie musiał budować zainteresowanie klubem. Takich Andrzejów, Zygmuntów, Adamów czy Przemków już może nie być. O tym się zapomina i to działanie przyniesie długofalowo negatywne skutki

Warto wspomnieć jeszcze o koszulkach meczowych. I tyle o ile w tym sezonie pojawiły się “wcześnie” (bo jeszcze przed pierwszym oficjalnym meczem) to okazało się że jest to towar niezgodny z opisem. Udostępnione do sprzedaży zostały wersje Regular oraz Premium. Oczywiście cenowo nie były to najtańsze koszulki w Ekstraklasie - wręcz przeciwnie. Ale chociaż raz mogło się to wytłumaczyć: najdroższe ale też najlepsze! Tylko że… to była magia marketingu. Model Premium był sprzedawany jako model Kombat Pro czyli najlepsza jakościowo koszulka firmy Kappa. Cena 399 złotych, była więc nierealnie atrakcyjna, na co uwagę zwrócili kibice innego klubu. Jak się okazało mieli rację. Gdy mleko się rozlało, wytłumaczono wszystko ludzką pomyłką. Cytując inny leciwy polski film “Poranek kojota” odpowiem “Cóż za przypadek. A kto powiedział że to był przypadek?”. 

O co w tym wszystkim chodzi możesz zapytać? O prostą rzecz. Chcecie podnieść ceny? Podnieście. Doliczcie do ceny biletu/karnetu pewną kwotę. Bez obchodzenia, robienia dziwacznych podchodów i tłumaczeń. To jest mocno deprymujące i irytujące. Uczciwie powiedzcie, co ile kosztuje, i nie bawmy się w podchody. Panie Prezesie chciałby Pan zapewne mieć taki szacunek jak Wojtek Pertkiewicz. Takie podchody i “pięć złote za to i tamto” Panu nie pomogą. Skoro tak bardzo liczy się każdy grosz, to tym bardziej zaboli kara nałożona przez UEFA za ostatni wyjazd do Serbii. 25 tysięcy Euro (plus koszty naprawy stadionu) to w przeliczeniu na jagiellońskie realia, ponad 22 tysiące transakcji dokonanych przy zakupie biletów. 

Jest pewna granica i uważam że Pan Prezesie, zbliża się do niej niebezpiecznie. Obym nie był złym prorokiem i za kilka chwil nie okazało się, że słupki zysku ze sprzedaży polecą w dół. I w tym wszystkim… tylko Jagiellonii będzie żal.

PS

Jagiellonia to nie tabela przestawna w arkuszu kalkulacyjnym. To coś więcej niż cyferka. To emocje, a tu ktoś zaczyna budzić te złe... One nie prowadzą do dobrych rozwiązań.


 
 
 
 
Klub
M
PKT
BR
1
Lech Poznań
34
60
62-45
2
Górnik Zabrze
34
56
50-38
3
Jagiellonia Białystok
34
56
56-41
4
Raków Częstochowa
34
55
51-40
5
GKS Katowice
34
50
51-45
6
Legia Warszawa
34
49
42-37
7
Zagłębie Lubin
34
48
45-38
8
Wisła Płock
34
46
34-38
9
Pogoń Szczecin
34
45
47-49
10
Radomiak Radom
34
44
52-53
11
Korona Kielce
34
43
40-40
12
Motor Lublin
34
43
46-53
13
Cracovia
34
42
39-42
14
Widzew Łódź
34
42
41-41
15
Piast Gliwice
34
41
42-46
16
Lechia Gdańsk
34
38
62-65
17
Arka Gdynia
34
36
34-61
18
Bruk-Bet
34
34
43-65
 
OSTATNI
23.05.2026, 17:30
 
 

1:0

 
NASTĘPNY
25.07.2026, 14:45
 
 

-:-

 
 
 
 
 
 
Partnerzy
 
 
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Znajdź nas na:
Partnerzy
 
 
© 2004-2026 jagiellonia.net. Wszelkie prawa zastrzeżone


Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.