Przedstawienie rywala - Radomiak Radom
Kenny  |  1 Lutego 2015  g. 11:14

W 22. kolejce drugiej ligi Jagiellonia Białystok, rozegra wyjazdowe spotkanie z Radomiakiem Radom. Początek meczu o godz. 13.00 w Radomiu przy ul. Struga.

Klub ten powstał w 1910 roku, pod nazwą RKS, jednakże pierwszy mecz piłkarski jest datowany rok później. Debiut nie był zbyt udany, bowiem Radomianie przegrali z drużyną Stelli Warszawa 2:5.Dziesięć lat później nastąpiło wznowienie działalności sportowej po przerwie, spowodowanej I wojną światową. W 1922 powstaje w Radomiu stadion, a drużyna zostaje zgłoszona do warszawskiego OZPN. Pierwszy tytuł mistrza A-klasy RKS zdobywa w roku 1929, jednak wszystkie mecze barażowe o I ligę wysoko przegrywa. Takie samo osiągnięcie notuje w kolejnym sezonie. Kryzys lat wojny dotyka mocno i ten klub. Tuż po zakończeniu II wojny światowej RKS wznawia swą działalność sportową. I znowu mistrzostwo i po raz kolejny przegrana w barażach. Rok 1945 to bardzo ważna data dla tego klubu, bowiem powstaje RKS Radomiak Radom. Rok po roku zostają mistrzami okręgu, lecz cały czas gra z najlepszymi w kraju jest jakby nie pisana dla nich. Dopiero w roku 1949 Radomiak awansuje do II ligi, z której spada 3 lata później, po reorganizacji rozgrywek. Od tego czasu notuje się zły okres dla tego zespołu. Przez 25 kolejnych lat Radomianie błąkają się po najniższych klasach rozgrywkowych, by w 1977 r. ponownie zawitać na zapleczu ekstraklasy. Mija kolejne 7 lat i Radomiak notuje największy sukces w swej dotychczasowej historii, awansując do I ligi, z której od razu spada, zajmując 15. miejsce. Do 1996 roku klub balansuje na krawędzi II i III ligi, by w końcu obniżyć swe loty na poziom rozgrywek regionalnych. W 2000 roku powracają w szeregi III-ligowców i po dwóch sezonach gry ponownie spadają do IV. W sezonie 2003/2004 jednak znów oglądaliśmy ten zespół na zapleczu II ligi, a potem po roku w Radomiu świętowano kolejny awans.
Jagiellonią a Radomiakiem, został rozegrany w II-ligowym sezonie 1977/78 i zakończył się remisem 0:0.

Jesienią, podczas meczu w Białymstoku Jagiellonia wygrała 3:2, Pierwszego gola zdobył już w 3. minucie Ernest Konon po podaniu Przemysława Kuliga. Jagiellonia podwyższyła wynik na 2:0 w 30. minucie. Po doskonałym podaniu Remigiusza Sobocińskiego szans bramkarzowi nie dał Paweł Sobolewski. Kontaktowego gola dla gości z Radomia zdobył Ciecura po dośrodkowaniu niepilnowanego Bały. Kolejne bramki padły dopiero pod koniec drugiej połowy. W 84. minucie kapitalnym strzałem z 20. metrów w okienko popisał się Dariusz Łatka. Chwilę potem dwie dogodne okazje do podwyższenia wyniku miał Ernest Konon, których niestety nie wykorzystał. Jak mówi znane powiedzenie piłkarskie "niewykorzystane okazje się mszczą". Tak było i w tym meczu. W 90. minucie drugiego gola dla przyjezdnych zdobył Salami. Wynik jednak nie uległ zmianie i mecz zakończył się wygraną Jagiellonii.

Pierwszy mecz między
A oto jak wygląda bilans Jagi z radomskim klubem:
II liga: 3 zwycięstwa, 5 remisów, 5 porażek, bramki 9:16
III liga: 2 zwycięstwa, bramki 5:2

Puchar Polski: 1 zwycięstwo, bramki 2:1.
Ogólnie: zwycięstw, 5 remisów, 5 porażki, bramki

Radomiak rozpoczął rundę jeszcze gorzej od Jagiellonii. Przegrał dwa rozegrane spotkania. Pierwsze na inaugurację sezonu z Kszo Ostrowiec 1-3 oraz drugie przed własną publicznością z Zawiszą Bydgoszcz 1-2. Jagiellonii powinna wykorzystać słabość przeciwnika i wygrać to spotkanie. NA taki wynik chyba liczy każdy Kibic Jagiellonii.