Gra lepsza niż wynik
Orzech  |  29 Stycznia 2024  g. 14:37  |  Aktualizacja: 29 Stycznia 2024  g. 14:57
Jagiellonia Białystok zremisowała 2:2 z Mistrzami Kazachstanu Ordabasami Szymkent w meczu sparingowym rozegranym na zgrupowaniu w Turcji. Na pewno Zawodnicy „Jagi” mogą pluć sobie w brodę ponieważ, tego dnia zdominowali przeciwnika i tylko przez swoją nieskuteczność, nie strzelili więcej bramek.

Jagiellonia od początku narzuciła swój styl gry. Bardzo aktywny był Kristoffer Hansen, który do spółki z Dominikiem Marczukiem, stworzyli bardzo groźną sytuację w 18 minucie meczu. Następnie próbowali Jesus Imaz oraz Afimico Pululu. Strzał Hiszpana był niecelny, ale już potężne uderzenie Afiego sprawiło bardzo dużo problemów Siejsenowi. Jagiellonia nie schodziła z połowy przeciwnika i tworzyła kolejne okazje. „Demony nieskuteczności” nadal nie opuściły Dominika Marczuka, który w 29 minucie, w bardzo dobrej sytuacji fatalnie przestrzelił. Chwilę po tej akcji z placu gry zeszli Michal Sacek i Jetmir Haliti, a zameldowali sią na nim Dusan Stojinović i Mateusz Skrzypczak.

W tym springu w końcu zobaczyliśmy intensywność, o której zawsze mówi Trener Adrian Siemieniec. I kiedy wydawało się, że gol jest kwestią czasu, został podyktowany rzut karny… dla piłkarzy Ordobasów. W niegroźnej sytuacji, przy rozgrywaniu piłki od własnej bramki, za lekko do Adriana Diegueza zagrał Bartłomiej Wdowik, a ten chcąc utrzymać piłkę w posiadaniu wykonał wślizg trafiając prosto w nogi przeciwnika. Do piłki podszedł Jewhenij Makarenko i mocnym strzałem pokonał Zlatana Alomerovicia, który wyczuł intencje strzelca, zabrakło jednak centymetrów. Jagiellonia momentalnie ruszyła do odrabiania strat i chwilę później, podczas oddawania strzału, w polu karnym został sfaulowany Nene. Sędzia tego spotkania Paweł Raczkowski, bez mrugnięcia okiem, wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł Afimico Pululu i bardzo pewnie zdobył bramkę. Wynik remisowy utrzymał się do gwizdka kończącego pierwszą połowę.

Po przerwie, pomimo wielu zmian, Jagiellonia nadal miała optyczną przewagę nad Kazachami. Bardzo aktywni byli Jose Naranjo i Wojtek Łaski. Wysoki pressing Jagiellonii opłacił się tuż przed upływem godziny gry. Taras Romanczuk przejął piłkę w środku boiska i bez namysłu posłał prostopadłe podanie do Jose Naranjo, który nie dał szans bramkarzowi Ordobasów.  Po objęciu prowadzenia obejrzeliśmy potrójną zmianę w Jagiellonii. Na murawę weszli Tomasz Kupisz, ponownie Jetmir Haliti oraz Jakub Lewicki, a zeszli Dominik Marczuk, Adrian Dieguez i Bartłomiej Wdowik. Intensywność nieco spadła, ale i tak dwie dobre okazje do zdobycia bramki miał Wojciech Łaski. Pierwsza to potężne uderzenie z ostrego kąta, a druga to sytuacja sam na sam. W obu przypadkach górą był drugi golkiper Mistrza Kazachstanu. Warto wspomnieć, że przy drugiej okazji kolejnym dobrym prostopadłym podaniem popisał się Taras Romanczuk.

Ostatnie zmiany jakie oglądaliśmy to wejście Pawła Olszewskiego i Szymona Stypułkowskiego. Zeszli Michal Sacek oraz Dusan Stojinović. Pomimo dziesięciu minut spędzonych na murawie, "debiutant" na zgrupowaniu mógł się podobać. Odważna gra, niezłe dryblingi i odbiór w środku pola - to napawa optymizmem. Kiedy wydawało się, że spokojnie dowieziemy wynik, Taras Romanczuk podał piłkę wprost pod nogi piłkarza Ordobasów. Po przejęciu futbolówki, Kazachowie szybko dośrodkowali ją w okolice pola bramkowego, a tam najlepiej odnalazł się Duman Narzildajew. Biernie w tym momencie zachowali się Jetmir Haliti oraz Jakub Lewicki, którzy tylko odprowadzili piłkę wzrokiem. Na konto naszego młodzieżowca można dopisać jeszcze dwie groźne straty, w tym jedna to podanie do przeciwnika pod naszą bramką… przy wykonywaniu rzutu wolnego. Mecz zakończył się zatem wynikiem remisowym 2:2.

Tak jak gra Jagielloni mogła się podobać, to brak skuteczności może martwić. Jeżeli dołożymy do tego straty na własnej połowie (powtarzające się po raz kolejny), których wynikiem są tracone bramki to można czuć lekki niepokój. Oczywiście to okres przygotowawczy i nie trzeba od razu zakładać „czarnych” scenariuszy, jednak gra obronna nie uległa poprawie w stosunku do rundy jesiennej. Warto dodać, że bardzo mocny wiatr i nienajlepsza murawa nie pomagały w naszej kombinacyjnej grze. Najważniejsze, jednak że mecz zakończył się bez kontuzji. Do rozegrania pozostał ostatni sparing w Turcji, a przeciwnikiem Jagiellonii będzie Zoria Ługańsk. Mecz odbędzie się 31 stycznia w środę.

Jagiellonia Białystok - Ordabasy Szymkent 2:2 (1:1)
Bramki: Afimico Pululu 45' (k), José Naranjo 59' - Jewhenij Makarenko 42' (k), Duman Narzildajew 89'

Jagiellonia: 1. Zlatan Alomerović (46' 50. Sławomir Abramowicz) - 16. Michal Sáček (31' 3. Dušan Stojinović; 80, 19. Paweł Olszewski), 4. Jetmir Haliti (31' 72. Mateusz Skrzypczak), 17. Adrián Diéguez (60' 4. Jetmir Haliti), 27. Bartłomiej Wdowik (60' 36. Jakub Lewicki) - 7. Dominik Marczuk (60' 18. Tomasz Kupisz), 14. Jarosław Kubicki (46' 16. Michal Sáček; 80, 71. Szymon Stypułkowski), 8. Nené (46' 6. Taras Romanczuk), 99. Kristoffer Hansen (46' 28. José Naranjo) - 11. Jesús Imaz (46' 77. Wojciech Łaski), 10. Afimico Pululu (46' 9. Kaan Caliskaner).

Ordabasy: 74. Muchammiedżan Siejsien (46' 1. Biekchan Szajzada) - 16. Reginaldo, 23. Tiemirłan Jerłanow (81' 6. zawodnik nieznany), 25. Serhij Małyj, 5. Gafurżan Sujumbajew (56' 15. Sagadat Tursynbaj), 7. Pawieł Zabielin (68' 11. Maksim Fiedin) - 47. Władisław Wasiljew, 88. Victor Braga, 21. Jerkiebułan Tungyszbajew (83' 14. Murodżon Chałmatow), 19. Jewhenij Makarenko (80' 29. zawodnik nieznany) - 41. Artem Biesiedin (66' 22. zawodnik nieznany).

żółte kartki: Diéguez - Jerłanow, Fiedin.

sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)