Nemanja Mitrović - profil zawodnika
Morf  |  5 Września 2017  g. 20:13  |  Aktualizacja: 5 Września 2017  g. 21:45
Zawodnik o serbskich korzeniach, ale urodzony w Słowenii. Swoją piłkarską ścieżkę zaczął w dziecięcych grupach lokalnego klubu Kamnik w wieku lat 9. Następnie grał w juniorach Jarše i Domžale- wszystko to kluby z aglomeracji słoweńskiej stolicy Ljubljany, w której urodził się ten zawodnik.

Potem trafił do grup juniorskich FK Luka Koper, gdzie w wieku lat 16 wypatrzyli go skauci Interu Mediolan. Mitrović wkrótce dołączył do juniorów włoskiego giganta za około 200 tys. euro. Po roku w Interze został wypożyczony do juniorów Sassuolo, by nabrać doświadczenia. Tam jednak zagrał tylko w 6 spotkaniach i Inter sprzedał go za symboliczną sumę do Bolonii. W tym klubie zawodnik zagrał w dwóch sezonach Primavery. Pomimo tego, że grał sporo, włoski klub nie zdecydował się przedłużyć z nim kontraktu i w lecie 2012 roku Mitrović został wolnym zawodnikiem. 
Przez 6 miesięcy nie miał klubu i trenował samodzielnie, aż wreszcie w styczniu 2013 roku podpisał kontrakt z Olimpiją Ljubljana- klubem ze swojego rodzinnego miasta. Po 3 miesiącach przygotowań zagrał w meczu ligowym w kwietniu, od tamtej pory stając się podstawowym stoperem popularnych „Smoków”. Był nim aż do maja 2016 roku, kiedy to w spotkaniu ligowym przeciwko NK Celje doznał kontuzji ścięgna Achillesa. Leczenie trwało aż do początku rundy wiosennej, kiedy to Mitrović powrócił do grania i bycia pierwszym wyborem do „11” Olimpiji. Drugie miejsce, które zajął stołeczny zespół uprawniło go do występu w el. LE, gdzie już w pierwszej rundzie lepszy od niego okazał się fiński Vaasan Palloseura (dwie porażki po 0:1). Ta druga, domowa porażka poniesiona 6. lipca była ostatnim występem rosłego stopera w barwach „Smoków”, dla których zagrał 111 spotkań ligowych, strzelając 6 goli i notując 5 asyst, dokładając do tego 4 występy w el. LE i 12 gier w Pucharze Słowenii. Zawodnik zaliczył też 25 występów w młodzieżowych reprezentacjach swojego kraju, wciąż jednak czeka na debiut w pierwszej reprezentacji.

Już w 2015 roku zawodnik ponownie trafił do notesów skautów z całego świata. Wróżono mu transfer do klasowej drużyny, podkreślając, że wraz z nabywaniem doświadczenia uwidacznia się solidna szkoła „Catenaccio”, którą nabył we włoskich szkółkach. „Dyplom” szkółki słynnego Interu również przyciągał duże zainteresowanie. Mówiło się o transferze do Torino i o zainteresowaniu czołowych klubów tureckich. Niestety, kontuzja pokrzyżowała te plany. Po powrocie do gry powróciło zainteresowanie z innych lig. Zaawansowane rozmowy w sprawie pozyskania Mitrovicia toczyła warszawska Legia, ale sprawa rozbiła się o wygórowane oczekiwania finansowe jego klubu. Pod koniec okienka osiągnięto jednak porozumienie, tylko, że nie z mistrzem, a z…. wicemistrzem Polski i rosły stoper wylądował 200 km dalej na wschód od Warszawy, w Białymstoku. Wicemistrzowie Słowenii zdecydowali się go sprzedać, pomimo jeszcze dwóch lat kontraktu, za około 300 tys. euro + bonus w wypadku transferu gracza do innego klubu.

Silne strony

Zawodnik posiada wiele cech pożądanych u gracza defensywnego. Jego gra w powietrzu jest niemal perfekcyjna, w czym pomagają mu 193 cm wzrostu. Dzięki włoskiemu wyszkoleniu zawodnik również bardzo dobrze ustawia się na boisku, a poprzez to indywidualne krycie również nie nastręcza mu dużych trudności. Jego umiejętności przewidywania wydarzeń boiskowych także pozwalają mu osiągać sukces na boisku. Jego kolejną cechą, która rzuca się w oczy jest wielka waleczność. Ten zawodnik walczy przez 90 minut na okrągło, a jego wielka ambicja pobudza do działania jego kolegów z zespołu. W roku 2015 obserwujący go skauci pisali, że wraz z nabieraniem doświadczenia ujawniają się jego cechy przywódcze, co zostało w Olimpiji podkreślone oddaniem mu opaski kapitańskiej.

Słabe strony

Pomimo jego wielkiej siły i zwinności pewnym problemem zawodnika może być jego szybkość i, szczególnie, przyspieszenie. Choć parametry te nie wydają się złe jak na zawodnika o takim wzroście to dogonienie szybkich przeciwników może być dla niego problematyczne. Oczywiście, z racji na swoją umiejętność ustawiania się i przewidywania boiskowych wydarzeń nabyte na włoskim „uniwersytecie” piłki Mitrović jest w stanie zniwelować szybkościową przewagę konkurentów, ale czy to co działało w lidze słoweńskiej, zadziała również w silniejszych rozgrywkach? Głównym jednak minusem zawodnika jest brak jego weryfikacji w lidze silniejszej niż słoweńska.

Podobni gracze:

Może być porównany do Laurenta Koscielnego ze względu na styl gry, Andrei Ranocchiego przez swój „włoski” styl, czy też Lucio lub Martina Skrtela z uwagi na warunki fizyczne.

Próbkę umiejętności nowego nabytku „żółto-czerwonych” można obejrzeć tutaj:


Co mówią liczby?

Warto również skomentować jego dokonania na podstawie półrocznego raportu InStata z jego gry w lidze słoweńskiej, krajowym pucharze, el. LE i dwóch meczów towarzyskich, w których „Smoki” sprawdzili silni przeciwnicy: Dynamo Moskwa i Astana.



Grafika przygotowana przez firmę InStat ukazująca statystyki Nemanji Mitrovicia z rundy wiosennej sezonu 16/17.


Zawodnik osiągnął średni indeks InStata na poziomie 239, notując średnio 47 podań na mecz, z czego 88% było celnych. Zawodnik angażował się w średnio 13 pojedynków na ziemi, z których 70% kończył zwycięsko. Średnio 7 razy na mecz walczył w powietrzu, w 69% przypadków będąc, nomen omen, górą. Mitrović próbował odebrać przeciwnikom piłkę średnio 3,5 razy na mecz, z czego 75% tych prób zakończyło się sukcesem. Co ciekawe, Mitrović rzadko fauluje- czyni to średnio 1,1 razy na mecz, co jest jak na stopera wynikiem niskim i dobrze świadczy o czystej grze stopera. Mapa jego aktywności na boisku wskazuje, że grał wyłącznie jako tzw. pół-prawy stoper, operując głównie między własnym polem karnym i linią środkową boiska, nie stroniąc jednak od wypadów pod pole karne rywali, czy też asekurowania kolegów po lewej stronie boiska.

By należycie zinterpretować te liczby należy je porównać do jakiegoś znanego nam wzorca z Ekstraklasy. Co prawda analitycy InStata uczulają, że wartości ich indeksu nie powinny być porównywane między rozgrywkami i że ogólnie statystyki często zależą od siły danej ligi i stylu gry drużyny, to jednak pokuśmy się o porównanie Mitrovicia z czołowymi stoperami ESA. Dla przykładu, w zeszłym sezonie najlepsze liczby spośród stoperów polskiej ligi wykręcił Maciej Dąbrowski z Legii i Zagłębia Lubin, który miał indeks InStata równy 277, 83% skutecznych odbiorów, 80% wygranych pojedynków, 69% wygranych „główek”. Maciej Wilusz, który zapracował na transfer do silnego Rostowa, miał indeks równy 261, 84% celnych podań, 77% wygranych pojedynków na ziemi i 78% w powietrzu. Jeśli chodzi o % skutecznych odbiorów, to w ESA liderował doświadczony Arkadiusz Głowacki, który miał po rundzie wiosennej 75% skutecznych prób pozbawienia rywala piłki, zarabiając na InStat indeks w wysokości 253. Na bazie tego porównania można powiedzieć, że Mitrović ma statystyki uprawniające do zakwalifikowania go jako obrońcy, który ma szansę gonić polską czołówkę ligowych stoperów. Jeszcze nie króla, ale z papierami na niego w przyszłości.

Zobaczmy również, jak wypada porównanie Słoweńca ze stoperami Jagi, którzy najwięcej grali w tym sezonie, czyli Gutierim Tomelinem i Ivanem Runje. Jako ciekawostkę umieszczono również statystyki Bartosza Kwietnia z meczu z Piastem, choć na podstawie jednego występu oczywiście nie można wyciągać żadnych daleko idących wniosków.
Mecze InStat Index Podania % Celnych Pojedynki na ziemi
Mitrović 20 239 47/41 88 13/9
Runje 6 266,5 43/38 87 5/3,5
Guti 7 244 44/39 89 6/3,9
Kwiecień 1 274 76/65 87 11/8
Pojedynki w powietrzu % wygranych odbiory % wygranych
Mitrović 20 7/4,5 69 3,5/2,6 75
Runje 6 6,3/4,3 68 2/1,3 67
Guti 7 5,7/3,1 55 2,1/1,1 53
Kwiecień 1 13/8 62 6/5 83

Powyższa tabela prezentuje statystyki Nemanji Mitrovicia z rundy wiosennej ligi słoweńskiej z sezonu 16/17 oraz statystyki stoperów Jagiellonii z obecnego sezonu Ekstraklasy.

Powyższe zestawienie wskazuje, że Mitrović dorównuje naszym stoperom, jeśli chodzi o celność podań, jak również ich liczbę w meczu. Słoweński stoper angażuje się również w bardzo dużą liczbę pojedynków w meczu (więcej niż średnio Runje i Guti), notując wysoki współczynnik wygranych. Również gra Mitrovicia w powietrzu wygląda bardzo dobrze- nasz nowy nabytek prezentuje się w powietrzu podobnie jak doskonały w tym elemencie Ivan Runje. To co jednak szczególnie zwraca uwagę i imponuje w statystykach słoweńskiego obrońcy to duża liczba odbiorów na mecz i wysoki procent skutecznych prób tego typu zagrania. Podsumowując, Mitrović prezentuje się równie dobrze, co lepiej wypadający w tych statystykach stoper Jagi, czyli Ivan Runje i lepiej niż Gutieri Tomelin. Jeśli zdoła on przełożyć te statystyki na polską ligę (jednak silniejszą niż słoweńska) to okaże się z pewnością dużym wzmocnieniem „żółto-czerwonych”. Warto również pamiętać, że przytoczone statystyki dotyczą specyficznego okresu Mitrovicia- pierwszej rundy po długiej kontuzji, w której jeszcze dodatkowo jego drużyna wypadła fatalnie, wygrywając tylko 3 z 13 spotkań, w których grał ten zawodnik. Transfer rosłego Słoweńca wygląda więc niezwykle obiecująco, i pozostaje nam trzymać kciuki, by te wysokie oczekiwania się potwierdziły. Na zupełnym już marginesie warto zauważyć jak doskonałe statystyki wykręcił w meczu z Piastem Bartosz Kwiecień, krytykowany wcześniej za spotkanie w Pucharze Polski (którego nikt nie oglądał). 

Źródła

Pierwsza część tekstu powstała za wiedzą i zgodą Autorów na podstawie tekstu portalu trscouts.com (tu oryginalna wersja). Statystyki InStata udostępnione przez życzliwość portalu Balkan Football (Balkan Footy) lub na podstawie artykułów portalu weszło.com. Statystyki dotyczące występów piłkarzy Jagiellonii w tym sezonie ESA na podstawie raportów umieszczanych na stronie głównej - www.jagiellonia.pl.

MarekM
 
 
 
 
Klub
M
PKT
BR
1
Jagiellonia Białystok
29
55
66-39
2
Śląsk Wrocław
29
51
38-26
3
Lech Poznań
29
51
43-34
4
Górnik Zabrze
29
48
39-32
5
Legia Warszawa
29
47
43-33
6
Pogoń Szczecin
29
47
54-34
7
Raków Częstochowa
29
46
50-32
8
Widzew Łódź
29
42
39-38
9
Stal Mielec
29
38
35-39
10
Piast Gliwice
29
35
30-32
11
Zagłębie Lubin
29
35
31-43
12
Radomiak Radom
29
35
34-47
13
Warta Poznań
29
34
31-35
14
Puszcza Niepołomice
29
32
35-46
15
Cracovia
29
32
38-40
16
Korona Kielce
29
30
34-38
17
ŁKS Łódź
29
21
28-61
18
Ruch Chorzów
29
20
31-50
 
OSTATNI
20.04.2024, 20:30
 
 

1:2

 
NASTĘPNY
26.04.2024, 20:30
 
 

-:-

 
 
 
 
Bramki
Zawodnik
9
Jesus Imaz
9
Bartłomiej Wdowik
8
Kristoffer Hansen
8
Afimico Pululu
7
Rui Filipe Da Cunha Correia Nene
6
Jose Manuel Garcia Naranjo
6
Dominik Marczuk
3
Mateusz Skrzypczak
2
Kaan Caliskaner
2
Jakub Lewicki
1
Wojciech Łaski
1
Michal Sacek
1
Jarosław Kubicki
 
 
 
 
Partnerzy
 
 
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Znajdź nas na:
Partnerzy
 
 
© 2004-2024 jagiellonia.net. Wszelkie prawa zastrzeżone


Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.