Podsumowanie - Okno transferowe cz.I
MaciekL  |  1 Września 2015  g. 17:55  |  Aktualizacja: 2 Września 2015  g. 19:45
Zapraszamy na duże i grube podsumowanie zakończonego okienka transferowego. Na początku cała liga. W drugiej części ocenimy transfery Żółto-Czerwonych.

Za nami naprawdę gorące lato transferowe. Szczególnie dużo działo się pod sam koniec, w ostatnich dniach, czy nawet godzinach. Pora na małe podsumowanie tego, jak przez ostatnie 2 miesiące zmieniały się zespoły Ekstraklasy.
 


Zaczynamy od mistrza, czyli Lech Poznań! 

1. W drużynie Macieja Skorży ubył tylko jeden zawodnik z pierwszego składu, który wywalczył tytuł Mistrza Polski. Mowa o napastniku Zaurze Sadajewie. Czeczen postanowił wrócić do Tereka Grozny i tam powalczyć o miejsce w składzie. Z pozostałych graczy, który odeszli warto odnotować, że na wypożyczenie trafili Szymon Drewniak (Chrobry Głogów) oraz Jan Bednarek (Górnik Łęczna). Odeszli ponadto Luis Henriquez, Vojo Ubiparic, Arnold Djoum

O wiele dłuższa jest lista piłkarzy, którzy zasili Kolejorza. To Marcin Robak, były zawodnik Pogoni Szczecin, Denis Thomalla (były zawodnik austriackiego SV Reid), Tetteh, Dariusz Dudka no i niestety, ostatni transfer Lecha, czyli nasz ex-zawodnik Maciej Gajos.

Bliski odejścia z klubu był także Karol Linnety. Jednak Poznaniacy nie doszli do porozumienia z Clubb Brugge i reprezentant Polski przynajmniej do zimy zostaje w Polsce. 

2. Legia Warszawa 

W klubie z Łazienkowskiej 3 doszło do sporych zmian. Nieudana końcówka sezonu, przegrany tytuł Mistrza Polski spowodował, że albo odejdzie Henning Berg albo część piłkarzy. Wybrano opcję drugą. I tak ze zdobywcy Pucharu Polski odeszli Inaki Astiz (Apoel Nikozja), Orlando Sa (Reading FC), Helio Pinto (Katar), Jakub Kosecki (SV Saundhausen). 
Na ich miejsce przyszli Michał Pazdan, Nemanja Nikolic, Aleksander Prijovic, Pablo Dyego, w ostatniej chwili pozyskany został także Stojan Vranjes z Lechii. Do tego trzeba dodać Aleksandara Trickowskiego, który ostatnio grał na Półwyspie Arabskim. 



Prawdziwym objawieniem na razie jest węgierski napastnik Nikolić, który zdążył już strzelić w Ekstraklasie 7 bramek, do tego kolejne trzy dorzucił w europejskich pucharach. Bardzo pewnym punktem warszawskiego zespołu jest także Michał Pazdan, który ostatnio miewa różne kłopoty zdrowotne. 

Kadra Legii prezentuje się podobnie jak rok temu bardzo solidne. Przy obecnej formie Lecha Poznań, wydają się być największym faworytem do zdobycia pierwszego miejsca na koniec rozgrywek. Piłkarze Berga muszą udowodnić, że potrafią sobie radzić zarówno w pucharach, jak i w lidze. Na razie idzie im to średnio, ale za nami dopiero 7 kolejek Ekstraklasy. 



3. Śląsk Wrocław
W zespole Tadeusza Pawłowskiego (nie wiemy jak Wy, ale my Pana Tadeusza naprawdę lubimy!) także nastąpiło parę istotnych zmian. Przede wszystki z drużyną pożegnał się jej główny strzelec, czyli Mario Paixao. Portugalczyk udał się niedaleko, bo do Pragi. Tam jednak nie pokazuje swoich umiejętności tak skutecznie jak w Ekstraklasie, ponieważ grzeje ławę. Oprócz boskiego Mario odszedł Lukas Droppa, który przeniósł się do Rumunii (nazwa klubu i tak Wam nic nie powie). No dobra.. to do zapamiętania. Nowy klub czeskiego pomocnika to Pandruii Targu Jiu. Sami już nie wiemy czy to w końcu Rumunia czy może Chiny. Nie ważne. Wczoraj z klubem pożegnał się słowacki skrzydłowy Robert Pich. Jego nowy klub to 1. F.C Kaiserslautern, który obecnie występuje w 2. Bundelidze. 

I jeszcze raz Tadeusz Pawłowski:  

źródło:weszlo.com

Tylko nie mówcie, że w wieku 61 lat nie chcielibyście być jak Tadeusz "Ted" Pawlowski!
 
Do Wrocławia przybyli za to Adam Kokoszka, Jacek Kiełb czy Kamil Biliński, który ma zastąpić wspomnianego już Paixao. Na razie maszyna Teda Pawłowskiego rozkręca się powoli. Zajmuje do tej pory 10. miejsce i dosyć szybko odpadła z europejskich pucharów. Z nowych zawodników wyróżnia się Jacek Kiełb, dobrze nam znany z ekstraklasowych boisk.
4. Lechia Gdańsk 

Do podsumowania letnich transferów lechistów potrzebny byłby oddzielny artykuł. Szczególnie w ostatnich godzinach okienka transferowego przez gdański klub przeszło prawdziwe tornado. Co warte zauważenia aż 15 zawodników latem odeszło i również 15 piłkarzy przyszło. Prawdziwa rewolucja, która jednak nie powinna dziwić w przypadku gdańskiego klubu. Od kiedy rządzą w Lechii akcjonariusze z Niemiec takie "tornada" mamy w zasadzie co pół roku. Jaki jest tego efekt? Każdy widzi, szkoda że nie widzą tego właściciele. 
Kto tym razem odszedł? Oj trochę tych osób było. No dobra, ale spróbujemy. Zacznijmy od tego, że w ostatnich dniach okienka transferowego klub opuścili Adam Dźwigała, Bartłomiej Pawłowski, Stojan Vranjes. W ich miejsce przyszlli Sławomir Peszko, Milos Krasic (były zawodnik CSKA Moskwa i Juventusu Turyn) oraz 23-letni Serb Aleksander Kovacević. To nie wszystkie zmiany last minute. Trenerem nie jest już także Jerzy Brzęczek. Wujka Kuby Błaszczykowskiego na stanowisku zastąpił jeden z..niemieckich udziałowców Lechii Gdańsk - Thomas von Heesen.

A tutaj jeszcze złotoustny Sławomir: 

źródło:Przegląd Sportowy 


Wspomniany już Pan Thomas w marcu 2014 roku zwalniał Michała Probierza. Zaczynamy się bać jaki prezent może przygotować dla von Heesena nasz trener przy najbliższym spotkaniu obu drużyn. O ile jeszcze Niemiec będzie trenerem Lechii, bo tam to nigdy nic nie wiadomo. Warto wspomnieć, że właśnie od marca 2014 roku gdański klub miał już sześciu szkoleniowców (Probierz, Moniz, Machado, Unton/Kalkowski, Brzęczek, von Heesen). 

Na papierze Lechia ma skład porównywalny z Legią i powinna bić się z nią o mistrza (Lech na razie nie chce chyba obronić tytułu), natomiast od półtora roku po kolejnych rewolucjach drużyna nie może wyjść na prostą i ustabilizować swojej dyspozycji. Bardzo podobny twór do Polonii Warszawa Janusza Wojciechowskiego, tylko z mniej medialnymi właścicielami. Czy historia Lechii będzie podobna do tej "Czarnych Koszul"? Nie zdziwilibyśmy się. 

No dobra, ale warto jeszcze wspomnieć o pozostałych transferów in/out w Gdańsku. Wszystkiego wymieniać nie będziemy chyba, bo i tak nie zapamiętacie. Poza tym pewnie w grudniu już połowy nie będzie, więc po co zaśmiecać sobie głowę? 
Z publicystycznego obowiązku wymienić trzeba, że nad Bałtyk przyszli: Lukas Haraslin, Mario Malloca, Mario Maric (bramkarz, chyba jeden z najlepszych transferów akcjonariuszy z Deutschlandu), Michał Mak, Paweł Stolarski (powrót z wypożyczenia), Michał Chrapek. I to chyba tyle. 

Natomiast w przeciwnym kierunku powędrowali: Piotr Grzelczak, Marcin Piotrowski, Kevin Friesenbichler, Antonio Colak, Nikola Levkovic, Bougaidis, Damian Podleśny, Malbasic, Henrigue Miranda, Mateusz Możdzeń..uff chyba
wszyscy. 
5. Górnik Zabrze 


W Zabrzu także nastąpiło sporo zmian. Przede wszystkim pożegnano dosyć szybko duet trenerski Warzycha/Dankowski. W jego miejsce od trzech kolejek przyszedł dobrze znany Leszek Ojrzyński. I to za jego sprawą na Śląsku dość aktywnie zakończyli mijające okienko transferowe. 

Za sprawą byłego trenera Korony Kielce do Górnika trafili w ostatnich dniach: Michał Janota, Radosław Janukiewicz, Maciej Korzym (tam gdzie Ojrzyński, tam i Korzym), Adam Dźwigała, Paweł Widanow, Aleksander Kwiek. Za poprzednich trenerów do drużyny dołączyli jeszcze: Bartosz Kopacz, Sebastian Przyrowski oraz Marcin Urynowicz.
Z klubu odeszli za to: Pawel Steinbors (Nea Salamis Ammochostou), Wojciech Łuczak (Wisła Płock), Bartosz Iwan (GKS Katowice), Seweryn Gancarczyk, Błażej Augustyn( Hearts of Midlothian), Mateusz Kuchta (GKS Katowice).  

Przed Leszkiem Ojrzyńskim sporo pracy, ale pamiętajmy że w takiej samej sytuacji przejmował Podbeskidzie Bielsko-Biała i w efekcie zespół na koniec sezonu spokojnie utrzymał. 
6. Górnik Łęczna 


W ekipie Jurija Ształowa także sporo zmian. Wymieniona została praktycznie połowa kadra pierwszego zespołu. Po nieudanej końcówce poprzedniego sezonu i domniemanym konflikcie na linii trener - piłkarze posadę zdołał utrzymać cały sztab szkoleniowy. Efekty na razie średnie, Górnik po dwóch zwycięstwach na początku sezonu, ponownie wrócił do "stylu" prezentowanego dwa miesiące temu. Kto zasilił Górników?

Nowe nabytki to m.in Grzegorz Piesio z Dolcanu Ząbki, Leandro z Korony Kielce, Łukasz Tymiński dobrze nam znany, Kamil Późniak i Adrian Basta z Bełchatowa, Jan Bednarek z Lecha oraz Bartosz Śpiączka z Podbeskidzia. 
Odeszli m.in Miroslav Bozok, Fedor Cernych, Filip Burkhardt i kilku anonimowych grajków z zagranicznymi obywatelstwami. 

Przed Łęczna trudny sezon. Walka o utrzymanie to chyba realny możliwości drużyny Szatałowa. Kolejny problem to możliwość wycofania się ze sponsorowania kopalnii Bogdanki. W takim wypadku pojawia się nawet widmo bankructwa.


7. Cracovia Kraków  


Jedna z rewelacji obecnych rozgrywek. Od czasu, gdy trenerem został Jacek Zieliński, "Pasy" naprawdę zachwycają. Michał Probierz na konferencji po spotkaniu w Krakowie zauważył, że zespół z ulicy Kałuży będzie jednym z kandydatów do gry w europejskich pucharach. 

Do tak dobrej gry na pewno przyczyniły się letnie transfery. Do klubu przyszli Jakub Wójcicki i Grzegorz Sandomierski z Zawiszy, Hubert Wołąkiewicz oraz Mateusz Argasiński. Pozbyto się paru niepotrzebnych zawodników jak Przemysław Kita, Adam Marciniak, Sławomir Szeliga, Mateusz Żytko.

8. Piast Gliwice 

Kolejna rewelacja obecnych rozgrywek, czyli Piast! Podopieczni trenera Latala przegrali tylko jeden mecz w lidze i są zdecydowanym liderem Ekstraklasy. Jednym z przyczyn takich wyników może być szeroko zmieniona kadra zespołu w przerwie letniej. 

Do klubu przyszli: Martin Nespor, Kamil Vacek, Sebastian Musiolik, Josip Barisic, Patrik Mraz, Marcin Pietrowski, Mateusz Mak, Rafał Leszczyński


Z klubu odeszli: Piotr Brożek, Tomasz Podgórski, Ruben Jurado, Konsta Vasslijev, Wojciech Kędziora, Łukasz Hanzel, Kamil Wilczek, Matej Izvolt. 



9. Podbeskidzie Bielsko-Biała 


W Bielsku-Białej od dawna nic dobrego sie nie dzieje. Po tym jak Leszek Ojrzyński nie awansował do pierwszej ósemki, postanowiono go zwolnić. W jego miejsce przyszedł Dariusz Kubicki i od tego momenty przegrał siedem spotkań, zremisował pięć, a wygrał tylko dwa razy.
 
Pod Klimczokiem to niejedyny problem. Ze sponsorowania klubu chce się wycofać Murapol S.A. Jeżeli tak się stanie w budżecie klubu zrobi się dziura na 1,5 mln złotych. Kolejny problem to prezes Borecki, który zarządza klubem w bardzo dziwnym sposób. Od półtorka roku brak jest jakiejkolwiek wizji, sprowadzani są przypadkowi gracze, a nawet zabierane są akredytacje dziennikarzom, którzy negatywnie o prezesie piszą. Śmierdzi sporym i dawno nie czyszczonym szambem. Latem po raz kolejny wymieniono sporo zawodników, efektów tych zmian na boisku na razie nie widać. 

Do klubu przyszli: Mateusz Możdżeń, Fabian Hiszpański, Bartosz Jaroch, Kato, Emilijas Zubas, Wojciech Kaczmarek, Mateusz Szczepaniak, Krystian Nowak, Adam Mójta 

Z Bielskiem pożegnali się: Maciej Iwański, Robert Mazan, Maciej Korzym, Richard Zajac (został trenerem bramkarzy w sztabie D.Kubickiego), Wojciech Trochim, Idrissa Cisse, Krzysztof Chrapek, Piotr Malinowski, Sylwester Patejuk. 



10. Pogoń Szczecin

W drużynie Czesława Michniewicza także nastąpiło sporo zmian. Były trener Jagi w poprzednim sezonie przejął Paprykarzy i cudem udało mu się awansować do pierwszej ósemki. Tam zajęli ostatnie miejsce, ale trenerzy stawiali na samą młodzież. Po letnich wzmocnieniach Pogoń wygląda bardzo solidnie. Sam Michniewicz przyznaje, że chce iść drogą Jagiellonii Michała Probierza i stawiać na młodzież. Do tego drużyna podparta jest paroma doświadczonymi zawodnikami, jak Rafał Murawski czy Jarosław Fojut. Cały projekt "polskiego Mourinho" wygląda naprawdę obiecująco. Teraz pozostaje cierpliwie pracować i czekać na efekty. 

Z klubem pożegnali się przede wszystkim doświadczeni zawodnicy jak np. Radosław Janukiewicz, Marcin Robak, Maciej Dąbrowski, Maksymilian Rogalski. Ponadto do Holandii odszedł Wojciech Golla, do Wisły Płock Jakub Bąk, a Michał Janota do Górnika Zabrze.

Portowców zasili natomiast Jakub Czerwiński z Niecieczy, Jarosław Fojut, Lado Dwaliszwili z Odense BK czy dobrze znany na Słonecznej Jakub Słowik. 




11. Ruch Chorzów 

 W ekipie Waldemara Fornalika także doszło do kilku przetasowań. Smutny Waldemar odważniej postawił na młodzież, chyba nawet udało mu się znaleźć zastępców dla Filipa Starzyńskiego i Grzegorza Kuświka. Mamy na myśli fenomenalnego Patryka Lipskiego i ogranego, ale wciąż młodego Mariusza Stępińskiego. Na koniec okienka co prawda stracił Łotysza Visniakovsa, który odszedł do Belgii, ale i zyskał, bo już w więcej w Chorzowie nie zagra zapewne Gigołajew, który został złapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. 

Do klubu przyszli: Maciej Iwański, Mariusz Stępiński, Tomasz Podgórski, Artur Lenartowski, Mateusz Cichocki.

W drugą stronę poszli: Grzegorz Kuświk, Filip Starzyński, wspomniany już Visniakovs, Bartłomiej Babiarz, Marcin Kuś, Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Jakub Kowalski. 



12. Zagłębie Lubin 

Kojarzycie tego Pana? 



A tego? 



Duet nierozłączny, czyli panowie Stokowiec-Tosik. Tym razem ich drogi połączyło Zagłebie Lubin. Beniaminek radzi sobie do tej pory całkiem dobrze, choć przeplata bardzo dobre mecze z fatalnymi. Skąd my to znamy? No właśnie, stąd że Piotr Stokowiec swego czasu także był trenerem Jagi i drużyna grała raz świetnie, a raz katastrofalnie. To był fenomen tego szkoleniowca, że w przecięgu 4 dni zespół potrafi zagrać diamentralnie różne mecze. Na razie podobnie jest w Lubinie, choć jak na nowicjusza w Ekstraklasie ich dorobek jest całkiem niezły! 

W porównaniu z sezonem w I lidze w drużynie nastąpiły w zasadzie tylko kosmetyczne zmiany. Paru zawodników doszło m.in. Krzysztof Janus z Wisły Płock, Jan Vlasko, Martin Polacek czy Damian Zbozień 

Odeszli Miłosz Przybecki do Pogonii Szczecin, Aleksander Kwiek do Górnika Zabrze. 


13. Wisła Kraków 

"Biała Gwiazda" cały czas nie może uporać się z kryzem finansowym, który trapi ją już od dłuższego czasu. Skutki tej sytuacji było chociażby widać na rynku transferowym, gdzie klub z Reymonta brał zawodników z kartą na rękę. Nie był w stanie także zatrzymać np. Semira Stilica, który odszedł do Apoelu Nikozja. 

Warto też wspomnieć, że jednak klubowi udało się pozyskać kilku doświadczonych piłkarzy lub nawet reprezentanta Polski, czyli Krzysztofa Mączyńskiego. Swoją drogą Krzysztof wybrał na pewno Kraków nie tylko ze względu na dobrą dużynę: 


Oprócz wspomnianego pomocnika trzeba wyróżnić przyjścia Radosława Cierzniaka z Dundee United czy Tomasza Cywki z Blackpool. Oprócz nich przyszedł jeszcze egzotyczny Rafael Crivellaro oraz Denis Popović z Olimpii Grudziądź. 

Ubyli wspomiany już Bośniak, Dariusz Dudka, Łukasz Garguła, Jean Barientos, Ostoja Stepanovic i Mariusz Stępiński



14. Termalica Nieciecza 

Sensacyjny beniaminek ze wsi, która liczy 700. mieszkańców. Po pierwszych trzech spotkaniach w sezonie wydawało się, że dla "Słoni" to zdecydowanie za wysokie progi. Z czasem jednak w drużynie Piotra Mandrysza coś zaiskrzyło. Najpierw wygrana z Zagłębiem Lubin 1:0, potem z Górnikem Zabrze 3:0, aż w końcu w Mielcu (tam rozgrywa swoje mecze Termalica) bije mistrza Polski 3:1! To budzi szacunek i respekt. Tym bardziej, że kadra zmieniła się w porównaniu z poprzednim sezonu. Ubyli podstawowi stoperzy, czyli Bartosz Kopacz i Jakub Czerwiński oraz mase graczy, którzy byli rezerwowymi. 

Do beniaminka dołączyli Sebastian Ziajka z Zawiszy, Wojciech Kędziora z Piasta, Pavol Stano, Andrzej Witan, Wołodymyr Kowal ze Stomilu Olsztyn.

A jakie hasło ostatnio króluje w Niecieczy? Bij Mistrza!



15. Korona Kielce 

Korona to kolejny klub, który boryka się z problemami finansowymi i który jest po grubym lifitingu. Z klubu odeszło dwunastu zawodników. Wśród nich piłkarze, którzy stanowili o sile "Scyzoryków", czyli Paweł Golański, Oliver Kapo, Piotr Malarczyk, Jacek Kiełb



Odszedł także trener Ryszard Tarasiewicz (przejął ostatnio Miedź Legnicę). Nowy szkoleniowcem został pracujący ostatni raz w Gliwicach, Pan Marcin Brosz. Kielczanie skazywani na pewny spadek, bardzo dzielnie radzą sobie po siedmiu kolejkach. Warto przypomnieć, że na początek wygrali z nami 3:2, a ostatnio pokonali na Łazienkowskiej Legię. Polityka podobna do tej, którą rok temu przyjął nasz klub. W większości to młodzi Polacy, głodni gry. Na koniec okna transferowego odszedł kapitan Piotr Malarczyk to Ispwich Town. W niego miejsce z Lecha Poznań wypożyczony został Maciej Wilusz, a na rywalizację na bokach pomocy uzupełnił, także wypożyczony, Bartłomiej Pawłowski


Od razu zapraszam Was na drugą część podsumowania letniego okienka transferowego, tym razem w wydaniu wyłącznie Jagiellonii Białystok! 

Maciej Łukaszewicz 
 
 
 
 
Klub
M
PKT
BR
1
Jagiellonia Białystok
25
48
56-34
2
Śląsk Wrocław
25
46
34-21
3
Raków Częstochowa
25
44
47-27
4
Lech Poznań
25
44
38-30
5
Legia Warszawa
25
41
38-30
6
Pogoń Szczecin
25
41
46-30
7
Górnik Zabrze
25
39
33-28
8
Stal Mielec
25
36
33-33
9
Zagłębie Lubin
25
34
28-36
10
Widzew Łódź
25
32
32-35
11
Radomiak Radom
25
31
29-38
12
Cracovia
25
28
32-33
13
Piast Gliwice
25
28
24-29
14
Warta Poznań
25
27
23-30
15
Korona Kielce
25
24
28-34
16
Puszcza Niepołomice
25
24
31-44
17
Ruch Chorzów
25
18
28-41
18
ŁKS Łódź
25
17
21-48
 
OSTATNI
16.03.2024, 15:00
 
 

0:2

 
NASTĘPNY
30.03.2024, 15:00
 
 

-:-

 
 
 
 
Bramki
Zawodnik
9
Bartłomiej Wdowik
7
Afimico Pululu
7
Jesus Imaz
6
Kristoffer Hansen
6
Jose Manuel Garcia Naranjo
5
Rui Filipe Da Cunha Correia Nene
5
Dominik Marczuk
3
Mateusz Skrzypczak
2
Kaan Caliskaner
2
Jakub Lewicki
1
Wojciech Łaski
1
Michal Sacek
 
 
 
 
Partnerzy
 
 
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Znajdź nas na:
Partnerzy
 
 
© 2004-2024 jagiellonia.net. Wszelkie prawa zastrzeżone


Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.